Obowiązkowy split payment

15.01.2019
Obowiązkowy split payment

Mechanizm podzielonej płatności, czyli tzw. split payment został wprowadzony w lipcu 2018 roku. Od tego czasu każdy polski przedsiębiorca, będący płatnikiem VAT musi liczyć się z możliwością otrzymania tzw. podzielonej płatności za fakturę. Oznacza to, że na firmowe konto przedsiębiorcy może trafić jedynie cena netto widniejąca na fakturze, podczas gdy podatek VAT trafi na oddzielny rachunek VAT. Szczegółowo na temat mechanizmu podzielonej płatności.

Obecnie mechanizm split payment jest dobrowolny, co oznacza, że nabywca towaru lub usługi może sam zdecydować o tym, czy chce dokonać podzielonej płatności. Ministerstwo Finansów zapowiedziało jednak, że już w 2019 roku split payment stanie się mechanizmem obowiązkowym dla firm działających w niektórych branżach.

Na początek obowiązkiem tym objęte zostaną te branże, w których obecnie stosowane jest tzw. odwrotne obciążenie, czyli przede wszystkim w branży budowlanej, ale również w branży elektronicznej oraz jubilerskiej, a także w obrocie stalą, metalami, odpadami czy surowcami wtórnymi. Według zapowiedzi resortu, obowiązek podzielonej płatności w tych branżach zostanie wprowadzony jeszcze w pierwszej połowie 2019 roku.

Powrót